Ve středu 20. října 2021 odpoledne se uskutečnila na Toulcově dvoře akce pro veřejnost věnovaná Dni stromů a 85 letům od založení sadu na Toulcově dvoře, kterému se v době jeho založení říkalo Švehlův. Vzhledem k tomuto výročí jsme celou akci věnovali ovocným stromům a extenzivním sadům. 

Tenkrát, 17. května roku 1936, bylo založení sadu ohromnou událostí, na které byly přítomny snad všechny důležité osobnosti té doby. Od předsedy vlády, po rektory univerzit, primáře nemocnic či pražského primátora. Bylo by pěkné, kdyby si i dnes sadů lidé takto vážili. Proto jsme celou akci tematicky zaměřili na ovocné stromy a vysokokmenné sady. Ty jsou totiž nejen krásné a lidem nesou ovoce, ale také jsou při správné péči plné života. V městském prostředí mohou sloužit k rekreaci nebo se mohou využívat k pastvě. Extenzivní vysokokmenné sady jsou také vhodnými adaptačním opatřením na klimatické změny. Všechny výše zvýšené funkce sadů jsme chtěli lidem přiblížit. 

 Na akci mohli návštěvníci ochutnat původní odrůdy jablek a usmažit si je na ohni v těstíčku. Na vlastní kůži si užili řezání silné větve ovocného stromu, protože řez stromů je zásadní pro jejich dlouhověkost. Také se dozvěděli, jací živočichové žijí na a pod stromy či se seznámili s různými druhy ovocných dřevin. Nakonec si mohli vyrobit malou myšku ze skořápky ořechů. Ořešáky a lísky totiž také do ovocných sadů patří. Každé stanoviště bylo doplněno informačním panelem, který odborně doplňoval zábavné aktivity. Dvě stanoviště byla bezobslužná, návštěvníci na nich z panelů pouze zjišťovali konkrétní informace do pracovního listu. 

Na Den stromů přišli především rodiny s dětmi, ale také dospělí, kteří se přišli pouze něco dozvědět o historii sadu a ovocných stromech obecně. U příležitosti Dne stromů na Toulcově dvoře také proběhla dopoledne vernisáž dřevořezeb pana Tomáše Záborce. Tuto výstavu mohou lidé navštívit až do 21. listopadu 2021.

Odkazy: 

Den stromů na webu Toulcova dvora:  https://www.toulcuvdvur.cz/akce/den-stromu-a-oslava-85-let-svehlova-sadu

Fotogalerie z akce: https://www.toulcuvdvur.cz/stranka/den-stromu-a-85-let-svehlova-sadu